Skip to content

1608 Second AveToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$46,500
Last Sale Date
Dec 20, 1979

Property Information

Block1.25
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
63%
Improvement Value:$177,700
37%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+5.4%
2024$5,445+7.5%
2023$5,064+2.7%
2022$4,931-1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 3885, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1978