Skip to content

1541 First AveToms River, NJ 08757

Built 1977

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block1.26
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,508
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
70%
Improvement Value:$126,300
30%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,809+5.4%
2024$4,564+14.3%
2023$3,995+2.9%
2022$3,883-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,508DeedBook 18797, Page 758Recorded11/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook 3704, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1977