Skip to content

617 Madison AveToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$32,690
Last Sale Date
Oct 1, 1976

Property Information

Block1.273
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
72%
Improvement Value:$112,600
28%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+5.4%
2024$4,576+7.5%
2023$4,256+2.7%
2022$4,144-11.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$32,690
DeedBook 3561, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1976