Skip to content

1312 Manchester StToms River, NJ 08757

Built 1970

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Sep 3, 1975

Property Information

Block1.273
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,926
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
68%
Improvement Value:$138,700
32%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,257+5.6%
2024$4,976+7.9%
2023$4,611+2.9%
2022$4,483-10.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 3473, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1970