Skip to content

600 Lawrence AveToms River, NJ 08757

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2013

Property Information

Block1.276
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,610
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$224,100
43%
Total Assessment$519,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,071+5.4%
2024$5,762+7.5%
2023$5,359+2.7%
2022$5,218-9.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 12095, Page 1778

Property Sale

SaleMulti
$130,965
DeedBook 5646, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5604, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1998