Skip to content

1217 Birmingham AveToms River, NJ 08757

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block1.282
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,356
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$221,000
43%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+5.4%
2024$6,461+7.5%
2023$6,009+2.7%
2022$5,851-5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,356DeedBook 20116, Page 1080Recorded8/28/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 17232, Page 1520Recorded9/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10144, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1972