Skip to content

1200 Lawrence AveToms River, NJ 08757

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block1.282
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
69%
Improvement Value:$130,700
31%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,930+5.4%
2024$4,679+7.5%
2023$4,351+2.7%
2022$4,237-10.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft1,248DeedBook 19247, Page 170Recorded12/9/2022

Property Sale

SaleMulti
$252,500
DeedBook 13877, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 12321, Page 1853

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4713, Page 865

Property Sale

SaleMulti
$28,900
DeedBook 3458, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1975