Skip to content

1316 Lawrence AveToms River, NJ 08757

Built 1980

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block1.283
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,252
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
69%
Improvement Value:$132,600
31%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,603+5.4%
2024$4,369+7.5%
2023$4,063+2.7%
2022$3,956-13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,252DeedBook 19378, Page 112Recorded5/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$36,400
DeedBook 3905, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1980