Skip to content

1301 Lawrence AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Nov 13, 2002

Property Information

Block1.293
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,764
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
56%
Improvement Value:$244,100
44%
Total Assessment$549,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+5.4%
2024$6,512+7.5%
2023$6,057+2.7%
2022$5,897-10.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$233,000
DeedBook 11092, Page 1579

Property Sale

SaleMulti
$79,300
DeedBook 4411, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1986