Skip to content

1132 Wellington AveToms River, NJ 08757

Built 2016

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block1.295
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class17
DescriptionEATON
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
42%
Improvement Value:$396,900
58%
Total Assessment$681,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,038+5.4%
2024$7,628+7.5%
2023$7,095+2.7%
2022$6,908-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 16590, Page 1959Recorded12/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016