Skip to content

733 Lawrence AveToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block1.299
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,488
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
69%
Improvement Value:$130,700
31%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,175+5.4%
2024$4,912+7.5%
2023$4,568+2.7%
2022$4,448-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 16213, Page 1462Recorded10/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 3550, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1976