Skip to content

1233 First AveToms River, NJ 08757

Built 2004

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block1.29
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,478
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
47%
Improvement Value:$339,200
53%
Total Assessment$634,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+5.4%
2024$7,845+7.5%
2023$7,296+2.7%
2022$7,104-8.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$309,900
DeedBook 12352, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 11602, Page 238