Skip to content

1225 First AveToms River, NJ 08757

Built 2004

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Nov 2, 2004

Property Information

Block1.29
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,478
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
47%
Improvement Value:$338,000
53%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+5.4%
2024$8,148+7.5%
2023$7,578+2.7%
2022$7,379-4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$292,500
DeedBook 12344, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$76,500
DeedBook 11531, Page 1491