Skip to content

1041 Wellington AveToms River, NJ 08757

Built 2002

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block1.307
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,024
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
44%
Improvement Value:$392,600
56%
Total Assessment$697,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,052+5.4%
2024$8,591+7.5%
2023$7,990+0.0%
2022$7,990
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 18120, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 2002