Skip to content

1612 Middlesex StToms River, NJ 08757

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block1.307
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,142
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,800
59%
Improvement Value:$209,800
41%
Total Assessment$511,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+5.4%
2024$6,599+7.5%
2023$6,137+2.7%
2022$5,976-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,142DeedBook 19969, Page 469Recorded4/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$367,450
DeedBook 13741, Page 1622

Property Built

Built

Year Built: 1975