Skip to content

1600 Parkview BlvdToms River, NJ 08757

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block1.313
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
61%
Improvement Value:$200,000
39%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+5.4%
2024$6,482+7.5%
2023$6,029+2.7%
2022$5,870+7.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 18032, Page 1955Recorded9/1/2020

Property Sale

Sale
$121,000
Sq Ft1,886DeedBook 17655, Page 392Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,886DeedBook 17565, Page 1212Recorded8/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 5138, Page 802

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4807, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1961