Skip to content

1700 Oakdale StToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Jun 2, 1986

Property Information

Block1.316
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,577
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
65%
Improvement Value:$156,800
35%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,094+5.4%
2024$4,835+7.5%
2023$4,497+2.7%
2022$4,378-7.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,900
DeedBook 4452, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1986