Skip to content

840 Englemere BlvdToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$361,900
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block1.330
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,682
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
62%
Improvement Value:$183,700
38%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,133+5.4%
2024$5,820+7.5%
2023$5,413+2.7%
2022$5,271-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$361,900
Sq Ft1,682DeedBook 18513, Page 1189Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 15781, Page 1990Recorded4/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$58,900
DeedBook 4185, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1978