Skip to content

1132 Englemere BlvdToms River, NJ 08757

Built 1982

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Aug 10, 2001

Property Information

Block1.333
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$223,300
43%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+5.4%
2024$6,023+7.5%
2023$5,602+2.7%
2022$5,454-11.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 10527, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$56,900
DeedBook 4090, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1982