Skip to content

1233 Amsterdam AveToms River, NJ 08757

Built 1981

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 22, 2006

Property Information

Block1.334
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
67%
Improvement Value:$143,900
33%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,998+5.4%
2024$4,744+7.5%
2023$4,412+2.7%
2022$4,296-7.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 13434, Page 1825

Property Sale

SaleMulti
$52,900
DeedBook 4059, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$52,900
DeedBook 4059, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1981