Skip to content

1308 Englemere BlvdToms River, NJ 08757

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block1.335
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,269
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
72%
Improvement Value:$120,600
28%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+5.4%
2024$4,478+10.4%
2023$4,057+2.7%
2022$3,950+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000
Sq Ft1,269DeedBook 17688, Page 789Recorded11/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1978