Skip to content

1417 Amsterdam AveToms River, NJ 08757

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block1.336
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
59%
Improvement Value:$133,500
41%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,306+5.4%
2024$4,087+20.4%
2023$3,394+2.7%
2022$3,304-15.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft960DeedBook 19207, Page 289Recorded10/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook 5471, Page 357

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4257, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1960