Skip to content

1032 Grinnell AveToms River, NJ 08757

Built 1960

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Sep 20, 1988

Property Information

Block1.343
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
73%
Improvement Value:$107,400
27%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,402+5.4%
2024$4,178+7.5%
2023$3,885+2.7%
2022$3,783-6.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4705, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1960