Skip to content

916 Montgomery AveToms River, NJ 08757

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block1.355
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
39%
Improvement Value:$472,000
61%
Total Assessment$777,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+340.3%
2024$1,981+4.3%
2023$1,898+2.7%
2022$1,848+6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 18880, Page 1877Recorded1/25/2022