Skip to content

809 Montgomery AveToms River, NJ 08757

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$451,497
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block1.363
Lot39.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class17
DescriptionFRANKLIN
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,808
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
37%
Improvement Value:$494,800
63%
Total Assessment$789,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,042+5.4%
2024$8,581+395.0%
2023$1,734+2.7%
2022$1,688+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$451,497
Sq Ft2,808DeedBook 19156, Page 885Recorded9/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$500
DeedBook 4380, Page 244