Skip to content

2281 Ridgeway RdToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block1.426
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,288
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,600
67%
Improvement Value:$149,200
33%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,268+5.4%
2024$5,000+7.5%
2023$4,650+2.7%
2022$4,528-15.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,288DeedBook 17546, Page 624Recorded7/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 10544, Page 1798

Property Sale

SaleMulti
$74,500
DeedBook 4487, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1986