Skip to content

2281 Midway AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block1.427
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,872
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,600
58%
Improvement Value:$218,600
42%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+5.4%
2024$5,890+7.5%
2023$5,478+2.7%
2022$5,334-10.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,872DeedBook 19240, Page 1214Recorded12/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1986