Skip to content

1757 Seminole StToms River, NJ 08757

Built 1977

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Oct 25, 1985

Property Information

Block1.428
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,288
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
67%
Improvement Value:$143,100
33%
Total Assessment$438,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,050+5.4%
2024$4,793+7.5%
2023$4,458+2.7%
2022$4,340-4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 4361, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1977