Skip to content

2250 Midway AveToms River, NJ 08757

Built 1992

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block1.428
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,554
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
63%
Improvement Value:$183,500
37%
Total Assessment$498,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,071+5.4%
2024$5,762+7.5%
2023$5,359+2.7%
2022$5,218-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 16808, Page 1768Recorded7/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 11033, Page 1790

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5491, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 5043, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 5006, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4562, Page 103