Skip to content

1764 Seminole StToms River, NJ 08757

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2011

Property Information

Block1.429
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,600
66%
Improvement Value:$152,100
34%
Total Assessment$448,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+5.4%
2024$4,723+7.5%
2023$4,393+2.7%
2022$4,277-5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,900
DeedBook 13252, Page 1023

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 10850, Page 1061

Property Built

Built

Year Built: 1980