Skip to content

1749 Lockhart StToms River, NJ 08757

Built 1999

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 11, 2008

Property Information

Block1.429
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,782
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
55%
Improvement Value:$240,000
45%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,501+5.4%
2024$6,170+7.5%
2023$5,738+2.7%
2022$5,587-7.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 13984, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$116,400
DeedBook 5703, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 5579, Page 593