Skip to content

2236 Lake DrToms River, NJ 08757

Built 1971

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block1.429
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,030
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
58%
Improvement Value:$227,700
42%
Total Assessment$544,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+5.4%
2024$6,967+7.5%
2023$6,479+2.7%
2022$6,309-10.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft3,030DeedBook 17712, Page 1611Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 16025, Page 909Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 15909, Page 640Recorded10/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 12834, Page 1538

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 5628, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4407, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1971