Skip to content

1765 Beacon StToms River, NJ 08757

Built 1981

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block1.430
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,250
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,600
66%
Improvement Value:$153,000
34%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,286+5.4%
2024$5,016+7.5%
2023$4,666+2.7%
2022$4,543-7.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 5735, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 5428, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 5298, Page 902

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 4342, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1981