Skip to content

313 Beechmont StToms River, NJ 08757

Built 1975

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block1.58
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
64%
Improvement Value:$165,800
36%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,821+5.4%
2024$5,524+7.5%
2023$5,138+2.7%
2022$5,003-3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 13887, Page 538

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 11458, Page 686

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 4072, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1975