Skip to content

1641 Third AveToms River, NJ 08757

Built 1974

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block1.58
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
68%
Improvement Value:$136,200
32%
Total Assessment$431,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,207+5.4%
2024$4,942+7.5%
2023$4,596+2.7%
2022$4,475-9.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 14054, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$33,050
DeedBook 3410, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1974