Skip to content

1001 Third AveToms River, NJ 08757

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$691,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block1.64
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
49%
Improvement Value:$307,300
51%
Total Assessment$602,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+5.4%
2024$7,372+7.5%
2023$6,856+2.7%
2022$6,676-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$691,000
Sq Ft1,920DeedBook 20070, Page 238Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 16155, Page 1926Recorded8/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 12788, Page 1876

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$245,524
DeedBook 11419, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5759, Page 512

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 4815, Page 546