Skip to content

1101 Fourth AveToms River, NJ 08757

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block1.74
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
72%
Improvement Value:$112,400
28%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+5.4%
2024$4,502+7.5%
2023$4,187+2.7%
2022$4,077-8.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16993, Page 32Recorded1/10/2018

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 5281, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 4214, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1973