Skip to content

1524 Fifth AveToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block1.93
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
63%
Improvement Value:$173,400
37%
Total Assessment$468,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,620+5.4%
2024$5,333+7.5%
2023$4,960+2.7%
2022$4,830-5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 5161, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 4333, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1985