Skip to content

1533 Broadway BlvdToms River, NJ 08757

Built 2008

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 12, 2017

Property Information

Block1.93
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,528
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
43%
Improvement Value:$376,600
57%
Total Assessment$661,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+5.4%
2024$8,078+7.5%
2023$7,513+2.7%
2022$7,315-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 16637, Page 1088Recorded1/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 14108, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 13810, Page 758

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 11907, Page 769