Skip to content

925 Broadway BlvdToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block1.99
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page7.02

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,567
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
52%
Improvement Value:$294,400
48%
Total Assessment$609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,686+5.4%
2024$8,244+7.5%
2023$7,667+2.7%
2022$7,465+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,567DeedBook 17160, Page 567Recorded6/28/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12192, Page 598

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 5059, Page 845

Property Sale

SaleMulti
$55,180
DeedBook 3763, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1978