Skip to content

2100 Oak Knoll DrToms River, NJ 08757

Built 1994

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block2.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G HAMI 2112
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,700
41%
Improvement Value:$373,600
59%
Total Assessment$628,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775+5.4%
2024$7,379+7.5%
2023$6,863+2.7%
2022$6,682+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,112DeedBook 17594, Page 1311Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5125, Page 721

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4368, Page 272