Skip to content

2105 Oak Knoll DrToms River, NJ 08757

Built 1991

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block2.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G GARV 1750
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
46%
Improvement Value:$284,500
54%
Total Assessment$530,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+5.4%
2024$6,163+7.5%
2023$5,732+2.7%
2022$5,581+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,750DeedBook 18613, Page 1578Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16754, Page 1725Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 4904, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4368, Page 272