Skip to content

2119 Cedarview DrToms River, NJ 08757

Built 1988

Last Sale Price
$117,700
Last Sale Date
Apr 5, 2013

Property Information

Block2.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class17.5
Description2SF GARVE1 1940
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,060
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
42%
Improvement Value:$357,800
58%
Total Assessment$613,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+5.4%
2024$6,615+7.5%
2023$6,152+9.1%
2022$5,640-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$117,700
DeedBook 15501, Page 1896

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 4690, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1988