Skip to content

2109 Cedarview DrToms River, NJ 08757

Built 2000

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Apr 13, 2001

Property Information

Block2.06
Lot39.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,656
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,400
41%
Improvement Value:$353,300
59%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+5.4%
2024$7,542+7.5%
2023$7,015+2.7%
2022$6,830-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 10374, Page 1165

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10126, Page 1106

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5759, Page 571