Skip to content

2108 Cedarview DrToms River, NJ 08757

Built 1995

Last Sale Price
$137,900
Last Sale Date
Jan 31, 1995

Property Information

Block2.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2GLEXIN
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,458
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
41%
Improvement Value:$360,500
59%
Total Assessment$606,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+5.4%
2024$7,053+7.5%
2023$6,560+2.7%
2022$6,387+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,900
DeedBook 5241, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4368, Page 272