Skip to content

2102 Cedarview DrToms River, NJ 08757

Built 1995

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 23, 2012

Property Information

Block2.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
41%
Improvement Value:$361,900
59%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+5.4%
2024$7,435+7.5%
2023$6,915+2.7%
2022$6,733+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15268, Page 803

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 12963, Page 1851

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 5238, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4368, Page 272