Skip to content

4 Shorin WayManchester Township, NJ 08759

Built 2004

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 4, 2013

Property Information

Block21
Lot1701.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,942
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,300
28%
Improvement Value:$576,700
72%
Total Assessment$799,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471+5.4%
2024$9,937+7.5%
2023$9,242+2.7%
2022$8,999-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,942DeedBook 15684, Page 327Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$388,700
DeedBook 12184, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 11261, Page 883