Skip to content

3081 Essex RdManchester Township, NJ 08759

Built 1964
Other Exempt

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 3, 2004

Property Information

Block2
Lot773.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,440
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
53%
Improvement Value:$171,900
47%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,859+2.7%
2022$3,758-5.5%
2021$3,978+0.4%
2020$3,963-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12288, Page 1583

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4602, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1964