Skip to content

2590 Kent RdManchester Township, NJ 08759

Built 1964

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block2
Lot773.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,440
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,400
49%
Improvement Value:$211,200
51%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,939+5.4%
2024$4,688+25.1%
2023$3,747+2.7%
2022$3,648-5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,440DeedBook 18758, Page 674Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4661, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1964