Skip to content

3070 Essex RdManchester Township, NJ 08759

Built 1964

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block2
Lot773.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,902
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
38%
Improvement Value:$317,700
62%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,742+5.4%
2024$5,450+10.0%
2023$4,954+2.7%
2022$4,823-12.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,902DeedBook 19795, Page 1719Recorded9/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 10115, Page 257

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5040, Page 568

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 4982, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1964